Кременецький замок

Кременецький замок (на фото) – це зовсім не тільки прекрасно продумана оборонна фортеця, це безумовно довгий, клопіткий час оборони міста власниками проти нападів ворогів. У польських книгах, котрі збереглись до 21 століття, історики згадують укріплене місто та Кременецький замок вперше у 1064 році, коли замок був захоплений польським князем Болеславом II Сміливим.

Замок у місті Кременець на Замковій горі Бона, фото, історія та опис.

Замок у місті Кременець на Замковій горі Бона, фото, історія та опис.

Після деяких архітектурних та оборонних змін, в часи нападу на Кременецькі землі Золотої Орди у 1241 та 1255 роках, замок у місті Кременець став одним із найнеприступніших, і всі напади ворогів витримувало. Однак, в 1261 році відбулась жахлива подія, темник хан Бурундуй наказав знищити оборонні пункти Кременецької фортеці нашому місцевому князі – Василю Романовичу. На щастя, Волинь віднайшла нового князя – Мстислава Даниловича, котрий розпочав відродження Кременецької фортеці на Замковій горі (1292 рік).

Історія цього краю тільки розпочинається. У 14 столітті Галицько-Волинське князівство занепало, а на Кременецький край зазіхнули могутні держави – Польща, Угорщина, Литва. Нарешті, після деяких змін правління, в 1396 році замок переходить під правління Великого князя литовського Вітовта. Під час правління Вітовта, замок у місті Кременець максимально змінюється. Князь Вітовт розумів актуальність Кременецького замку та стратегічне розміщення, тому разом з архітекторами та військовими інженерами князь відновив та сформував сильну оборонну фортецю. Завдяки відновленій могутності, місто Кременець отримало статус повітового, такі ж статуси мали Луцьк та Володимир-Волинський.

Замок у Кременці з висоти, фото.

Замок у Кременці з висоти, фото.

З середини 15 століття до 17 століття, цей прикордонний край знаходиться в управлінні Речі Посполитої. Звісно ж, як прикордонний оборонний пункт, місто Кременець відповідно фінансувалось та постійно зміцнювалось. Часто потрапляло під погляди ворогів – татарів, котрі влаштовували напади на місто та неприступний замок.

В 1536 році замок був подарований польським королем дружині литовського князя Боні Сфорці д’Арагона. Саме після цього “жесту”, Замкова гора, що у Кременці, часто називається місцевими – гора Бона.

1648 рік став найскладнішим у житті Кременецького замку під час облоги Максимом Кривоносом, козацьким ватажком, за часів так званої “Хмельниччини”. Ця облога стала останньою для замку, після чого фортеця була зруйнованою вперше, після чого вже не відновлювалась.

Кременецький замок, актуальність

Минулого століття місцева влада часто піднімала питання відновлення історичної пам’ятки краю, однак, через постійну відсутність фінансування та спільної ідеї – замок так і залишається зруйнованим.

Гора Бона щорічно приймає багато гостей з різних куточків не тільки України тому актуальність зберігається. Сподіваємось, прийде час, правильний час та Кременецький замок, на горі Бона відновиться. Можливо, тут відкриється краєзнавчий музей?